Cmentarz parafialny

Cmentarz Parafialny

REGULAMIN CMENTARZA PARAFIALNEGO

Kościół zawsze uważał cmentarze, grobowce, jak poszczególne mogiły, gdzie spoczywają ciała zmarłych, za miejsca święte. Prawo kanoniczne określa: miejscami świętymi są te, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane według przepisów ksiąg liturgicznych, przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiernych  /KPK, kan. 1205/.

Cmentarz jest miejscem ciszy, modlitwy i zadumy, należy więc zachować spokój i uszanować jego świętość. Wierni, których Bóg powołał do siebie, oczekują tutaj na dzień zmartwychwstania. 

1. Cmentarz w Dąbrówce jest własnością Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Dąbrówce.

2. Administratorem cmentarza jest Ksiądz Proboszcz tej Parafii, który zarządza nim samodzielnie lub przez pełnomocnika.

3. Cmentarz jest otwarty od rana do nastania zmroku.

4. Cmentarz należy utrzymywać jako teren zielony o założeniu parkowym. Zieleń na cmentarzu podlega ochronie przed zniszczeniem. Sadzenie lub wycinanie drzew i krzewów wysokopiennych może nastąpić tylko za zgodą administratora  oraz zgodnie z planem zagospodarowania terenu cmentarza.

5. Czas i rodzaj pogrzebu, rodzaj grobu, miejsce na cmentarzu uzgadnia się z administratorem cmentarza w kancelarii parafialnej, gdzie należy przedłożyć oryginał aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.

6. Na cmentarzu stosuje się opłaty:

– za miejsca grzebalne,

– za korzystanie z terenu cmentarza dla wykonania usług pogrzebowych i cmentarnych, 

– za pozwolenie na postawienie nagrobka lub jego zmianę (10% wartości),     

– za dokonanie wpisu o zmianie dysponenta grobowca,

– za przywrócenie prawa do grobu, 

– za rezerwację miejsc grzebalnych,

7. Opłaty za miejsca grzebalne  wnosi się przy zgłaszaniu pogrzebu na okres 20 lat:      

– opłaty nie podlegają zwrotowi,
– przedłużenie umowy na dalsze 20 lat wymaga ponownego uiszczenia opłaty 20- letniej (w roku kalendarzowym, w którym wygasa ważność poprzedniej opłaty), opóźnienie we wniesieniu kolejnej opłaty 20- letniej nie może przekroczyć 1-go roku,

– opłaty za groby powstałe przed dniem 1 stycznia 1993 r., należy uiścić do końca 2013 r.,              

– w przypadku nie uiszczenia opłaty 20-letniej w terminie, grób kwalifikuje się do likwidacji, co jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami (art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych),  

– likwidacja grobu winna być poprzedzona informacją umieszczoną na grobie na co najmniej 3 miesiące przed terminem jego likwidacji a z  czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół,

– osoby posiadające kilka grobów na cmentarzu Parafialnym w Dąbrówce, mogą uzgodnić termin zapłaty za groby, zgłaszając się do ks. Proboszcza. 

8. Na cmentarzu można zarezerwować miejsca na przyszły pochówek po uprzednim opłaceniu go (nie rezerwujemy sami min. przez sadzenie krzewów itp.).

9. Przez opłatę rezerwacyjną nie nabiera się praw własności do opłaconego miejsca, a jedynie staje się jego użytkownikiem na 20 lat.

10. Miejsca rezerwowe przeznaczone do pochowania zwłok określonej osoby, w przypadku pochowania jej w innym grobie, przechodzą do dyspozycji zarządcy cmentarza, bez względu na uiszczoną opłatę.

11. Grób ziemny zwykły nie może być użyty do ponownego pochowania w nim zwłok przed upływem 20 lat.

12. Do budowy pomników należy używać trwałych materiałów (np. marmuru, granitu i innych rodzajów kamieni). Nagrobki, jak i grobowce, nie mogą przekraczać ustalonych granic grobu. Grobowce nie powinny także utrudniać dostępu do innych grobów.

13. Należy uzyskać zgodę administratora na wszelkie prace prowadzone na cmentarzu, w szczególności na ekshumację zwłok, budowę nowego pomnika, likwidację grobu, wykonywanie betonowych i kostkowych  podestów przy grobie, stawianie ławek, sadzenie drzew czy krzewów wysokopiennych.

14. Przed rozpoczęciem prac budowy nowego pomnika – nagrobka należy fakt ten zgłosić u administratora. Kamieniarz wykonujący prace na cmentarzu musi posiadać zgodę administratora na jej wykonanie. Należy też zadbać o uprzątnięcie miejsca po wykonanych pracach.

15. Za szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, czy nie zapobieżenia szkodzie, powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika, odpowiedzialny jest dysponent grobu, który się nim opiekuje.                                                                        

16. Pace remontowo-budowlane  na tutejszym cmentarzu mogą być prowadzone w dni powszednie. Prace prowadzone bez zezwolenia Administratora cmentarza uważane są jako nielegalne. W/w prace remontowo-budowlane nie mogą być wykonywane w niedziele i święta kościelne oraz od 30 X do 3 XI.

17. Na terenie cmentarza bezwzględnie zabrania się :

a) zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,

b) ustawiania ławek, ogrodzeń, betonowych i kostkowych podestów przy grobie bez zezwolenia Administratora,

c) przebywania dzieci w wieku do lat 7 bez opieki dorosłych,

d) wysypywania śmieci poza miejsca do tego przeznaczone,

e) palenia papierosów i  spożywania  napojów alkoholowych,

f) wprowadzania psów i innych zwierząt,

g) handlu,

h) kradzieży złożonych na grobach kwiatów , świec, wieńców i innych rzeczy znajdujących się na cmentarzu,

i) jazdy pojazdami, za wyjątkiem pojazdów firm kamieniarskich wykonujących usługi za zezwoleniem Administratora,

j) samowolnego sadzenia i  usuwania krzewów bądź drzew.

18. Wszelkie opłaty wynikające z regulaminu należy uiszczać u Ks. Proboszcza, u którego można zasięgnąć również informacji dotyczących spraw wykraczających poza niniejszy regulamin.      

19. W wypadku naruszenia postanowień niniejszego regulaminu zarządcy cmentarza służą uprawnienia wynikające z przepisów szczególnych regulujących poszczególne rodzaje naruszeń.       

20. W sprawach nie uregulowanych mniejszym regulaminem mają zastosowanie w/w przepisy oraz przepisy ustawy z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 23, poz.295 z póz. zm./.

Zarządca cmentarza

Ks. Proboszcz

Naprawa muru cmentarza od ul. Kościelnej wrzesień 2022 rok.

Naprawa muru cmentarza od strony plebanii 2022 r.

Wycinka drzewa z cmentarza

Zakład Usług Leśnych ,,GINTER” z Nieżychowic w grudniu 2017 roku wykonał wycinkę drzew oraz przycięcie konarów na pozostałych drzewach w otoczeniu kościoła parafialnego, na cmentarzu parafialnym oraz brzózek w pobliżu plebanii.

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 nawiedziła nawiedziła nasz region potężna nawałnica, która poczyniła wielkie szkody na kościele parafialnym oraz na cmentarzu.